top of page
Search

6 vecí, ktoré by ste mali dodržať pred vašimi prvými pretekmiPrvé preteky, budú vašou výzvou, vašim dlhodobým cieľom, ktorý určite zvládnete.


My vám v tom pomôžeme a ponúkame vám užitočné body, ktoré vám pomôžu v príprave po fyzickej ale aj psychickej stránke prípravy.

Pocit víťazstva a nadšenosti z bežeckých pretekov už môžete nechať na nás, YOUNG RUN vám ho zabezpečí!


 

1. Nastavte si hlavu na jediný cieľ, a to dobehnúť do cieľu za čo najlepší čas


Musíte si veriť, veriť svojmu telu, že to zvládne a že ste urobili všetko preto, aby ste boli so svojim výkonom spokojný. Je dôležité natrénovať istý počet behov, aby ste vedeli vaše ideálne tempo. Vaše sebavedomie porastie a vám už len ostáva užiť si beh naplno.


 

2. Choďte na preteky zaručene s overenou "výbavou"


V deň pretekov nie je najdôležitejšou častou to, akej farby máte tričko. Zoberte si so sebou pohodlnú a vami obľúbenú výbavu. Bežecké tenisky, v ktorých behávate a trénujete. V žiadnom prípade nezačínajte preteky s novými teniskami vyskúšanými iba v obchode. Môže to narušiť vašu pohodu a výkon na pretekoch.


 

3. Strava + výživa


Ako pri každom športovom výkone, výživa tvorí značnú časť úspechu. Samozrejme, ak ste rekreačný bežec, zaobídete sa aj bez nejakej väčšej stratégie. Všetko sa mení v momente, keď si nastavíte výzvu. Začnite mesiac pred pretekmi behávať pravidelne, obmedzte kalorické a nezdravé jedlá a začnite práve naopak s tými nutrične hodnotnejšími jedlami. Verte či nie, veľký pokrok urobíte nielen po fyzickej stránke ale aj psychickej. Vaše odhodlanie bude nekonečné a vaša výzva vás doručí do cieľa s vašim vytúženým časom.Strava pred pretekmi by mala byt ľahká, ale hodnotná! Kľudne si dajte ovsené vločky s ovocím, k tomu jogurt alebo proteínové výrobky. Na začiatku pretekov budete mať dostatok energie a nebudete sa cítiť naopak. Určite by sme sa vyhli klobáske, zákuskom či bielemu pečivu minimálne deň pred pretekmi. Tie na vás počkajú po dobehnutí!


 

4. Tekutiny


Tekutiny sú veľmi dôležité, ale nie je dobre to prehnať. Pred pretekom treba dbať na to, aby sme prijímali tekutiny pravidelne, ideálne čistú vodu. Tesne pred pretekom (20min) by ste mali približne vypiť najviac 300ml vody. Ak náhodou netrafíte správne množstvo nezabúdajte, že na každých pretekoch by malo byť zabezpečené občerstvenie. No v každom prípade, musíte sa spoľahnúť hlavne na seba. Preto sú veľmi dobrou voľbou nutrične gély, ktoré okamžite dodajú energiu a osviežia vaše unavené telo.


 

5. Namotivujte kamaráta/ku, manžela/ku, či niekoho blízkeho


Vyhľadajte niekoho vášmu srdcu blízkeho, konfrontujte ho s vašim plánom zúčastniť sa pretekov. Ak ho prehovoríte, vaša výkonnosť a motivácia pôjde každým dňom vyššie, budete jeden pre druhého akou si motiváciou. Tak isto to bude aj pri pretekoch; navzájom sa podporíte a spoločne dotiahnete veci do konca. Predsa len, veci idú ľahšie keď ich nerobíme sami. Taktiež váš spoločný úspech budete môcť spolu patrične osláviť.

Ako všetci dobre vieme, po "odmakaných" pretekoch sa vyplavia do nášho tela endorfíny a cítite pocit úspechu, šťastia a hrdosti.


 

6. Urobte si dostatok času pre seba v deň pretekov


Ráno pre vás musí byť uvoľnené a musíte mat dostatok času na raňajky, či prípravu doplnkov.


Odporúčame aj meditáciu, ktorá vás ukľudní a naštartuje vaše sústredenie.

Príďte na miesto behu v pred čase, nasajte atmosféru a v kľude sa rozcvičte. Rozcvička môže trvať aj 15-20 minút, nemáte sa kam ponáhľať. Doplňte energické zásoby a na štart sa postavte včas. Posledné na čo sa budete sústrediť je výstrel a ide sa! Preteky sú už vo vašich rukách!

 

Zvládnete to, my z tímu YOUNG RUN tomu veríme! Snáď sme vám týmito radami pomohli a vyskúšate ich.

Budeme radi keď nám ako odozvu zareagujete do časti komentárov alebo nám dáte vedieť na našich sociálnych sieťach, či sa vám rady páčili.

Chceli by ste aj druhú časť? Neváhajte nám napísať do komentárov!


Mladé srdce bije v každom z nás!
61 views0 comments

Comments


bottom of page